Yalın Düşünce (Lean Thinking)

Yıllar önce Tedarik Zinciri Direktörüm bana; “Bir kerede elde edilen büyük bir iyileştirmedense küçük küçük ama sürekli olan iyileştirmeleri tercih ederim” demişti. Kaizen ve Yalın Düşünce’yi özümseyerek continuous improvement’ ı hayatımın her aşamasına dahil etmeme vesile olmuştu. Kara kuşak seviyesine gelen bu tutku, her baktığında yeni bir fırsatı daha görmenin mutluluğuna dönüşmüştür. O günden beri ben yalın yönetim yerine yalın hayat / yalın düşünce derim. Yalın’ın bir yaşam felsefesi olarak özümsenmesi gerektiğini savunurum. 

Hikaye Anlatıcılığı: Farklı Düşün Farklı Anlat

Hikâye anlatıcılığı ve hikâyeleştirme… Son zamanlarda bu kavramları oldukça fazla duyar olduk değil mi? Bu kavramlar artık giderek popülerleşiyor, sıklıkla kullanılıyorlar. Uzun zamandır ortalıklarda görünmeyen hikâye anlatıcıları yeniden kapımızı çalmaya başladı. Ve hatta artık evlere değil sahnelere de konuk oluyorlar. Fakat hikâye anlatıcılığı sadece sahne sanatı olarak değil iş dünyasında da çok değerli bir beceri olarak görülüyor.

Çok büyük şirketler hikâye anlatıcılığı ve hikâyeleştirmenin gücünden yararlanmak istiyor. Microsoft, IBM, Nike gibi dev şirketlerde “Chief Storytelling Officer” veya “Chief Storyteller” gibi pozisyonlar mevcut. Yani “Baş Hikâye Anlatıcısı.”

Hikâye Anlatıcılığı günümüzde yeni anlamlar kazanıyor. Artık hikâye anlatıcılığı dendiğinde sadece anlatıcılık sanatını değil, iş dünyasında aranan bir yetkinliği anlamamız gerekiyor. Bu kitapta hikâye anlatmanın tekniklerini öğrenirken dünyanın en iyi TEDx konuşmacılarının analizlerini de göreceksiniz. İş dünyasında ya da sosyal hayatınızda başarınızı bu kitapla yukarılara taşıyın, hikâyelerinizi etkili anlatın!